Zabawy nie tylko na Lany Poniedziałek

Święta to czas na zwolnienie w biegu, refleksję, spotkanie z rodziną, ale zdecydowanie nie popieramy spędzenia tego czasu tylko przy stole! Jeśli nie przygotowywaliście wcześniej dekoracji, w czasie świąt możecie spokojnie wykorzystać nasze poprzednie pomysły na wielkanocne ozdoby.

Jeśli jednak macie to za sobą, przed Wami kilka pomysłów na wielkanocne zabawy – bez względu na to, jaką pogodę (i temperaturę) mamy za oknem. Zapraszamy!

Wodne szaleństwo

W Lany Poniedziałek nie może, oczywiście, zabraknąć oblewania się wodą. Co jednak zrobić, żeby z jednej strony nie było nudno, a z drugiej – żeby nie skończyło się to grypą pomimo pogody? Możecie rozszerzyć trochę tradycję i kreatywnie podejść do tematu wody. Jedna z opcji to postawić na BAŃKI mydlane – zwykłe, wielkie, pachnące albo… bańkowe węże:

bankowy_waz

Jak to zrobić? Banalnie prosto: odcinacie dno od plastikowej butelki, naciągacie na nią skarpetkę, zamaczacie końcówkę w wodzie z mydłem i… dmuchacie ile sił w płucach. Czyj wąż będzie najdłuższy? : )

Możecie też przygotować z dziećmi kolorowe KOSTKI LODU:

  • do malowania:

kostki lodu

Jak to zrobić? Barwimy wodę na różne kolory, zamrażamy kostki, dajemy dzieciom tak przygotowane farby i papier albo materiał i po prostu czekamy na niepowtarzalne efekty albo bawimy się razem z dziećmi!

  • statki – do zabawy w ogrodzie albo wannie:

lodowe statki

Jak to zrobić? Kolorową wodę zamrażamy razem z wykałaczkami (folia naciągnięta na foremkę do lodu pozwoli utrzymać maszty na miejscu!), a po wyjęciu z zamrażalnika dodajemy papierowe żagle. Jeśli macie dostęp do ogrodu, możecie z długiego pasa folii aluminionej zrobić rzekę, po której będą pływały Wasze statki.

Inne pomysły? Do zabaw z wodą zawsze można wykorzystać GĄBKI!

Wyścigi

To prosta zabawa, potrzebujecie do niej dwóch wiaderek, dużych kubków czy miseczek, pojemnika z wodą, gąbek – przynajmniej po 1 dla każdej drużyny – oraz dwóch zespołów. Zadanie dzieci to jak najszybsze napełnienie wiaderka swojego zespołu. Nagroda? Proponujemy kolejny kawałek ciasta!

wyscigi

Rzucanie do celu

Kto zdobędzie najwięcej punktów, rzucając mokrą gąbką do narysowanej na chodniku tarczy?

cel

BALONY

Przy ładniejszej pogodzie możecie pozwolić sobie też na balonową piniatę. Zasada znów jest bardzo prosta: napełniamy balony wodą (uwaga: im więcej wody, tym łatwiej pękają) i zawieszamy – zadanie dzieci to rozbicie balonów. Mnóstwo śmiechu murowane!

balonowa piniata

O CO WŁAŚCIWIE CHODZI W TYCH ŚWIĘTACH?

Jeśli nie chcecie, żeby Wielkanoc kojarzyła się dzieciom tylko z czekoladą i króliczymi uszami, możecie w zabawowy sposób przepytać dzieci z wiedzy o świętach. Wystarczą Wam do tego marker i… piłka plażowa, na której napiszecie pytania (np. o postaci czy historie biblijne albo czego symbolem są jajka). Jeśli dzieci nie potrafią jeszcze czytać, możecie do piłki przykleić obrazki.

pilka

Na podobnej zasadzie możecie samodzielnie przygotować też wielkanocną grę Memory:

MEMORY_x12

WIELKANOCNE WZORY

A może trochę zabaw plastycznych? Do tej przydadzą Wam się wycięte z papieru duże jajka, tacka, farby i pianka do golenia. Jak to działa? Na tackę wyciskamy sporą ilość pianki, dzieci wedle uznania polewają ją farbą, tworzą najpiękniejsze wzory, jakie tylko przyjdą im do głowy, a później po prostu odbijają swoją pisankę. Po kilku minutach możecie już ściągnąć z papieru piankę. Pamiętajcie tylko, żeby dobrze zabezpieczyć stół, na którym mali artyści będą tworzyć swoje dzieła!

piankowe pisanki

*

To tylko kilka propozycji. Jak Ty aktywnie spędzisz dzisiaj czas z dzieckiem? Podziel się z nami w komentarzu jednym pomysłem! :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s