internet pamieta kampania

Internet pamięta. A ty?

Dzisiaj na naszym blogu będzie inaczej niż zazwyczaj. Bierzemy udział w kampanii „Internet pamięta. A ty?” organizowanej przez Fundację Ocaleni, której celem zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w sieci. Ważna sprawa, prawda?

Naszą pierwszą cegiełką był artykuł o tym, co Twoje dziecko może znaleźć łatwo i szybko w Internecie – jeśli myślisz, że nic złego, bo przecież nie umie jeszcze pisać i czytać, przeczytaj go koniecznie.

internet pamięta kampania

Tak jak poprzednio, inspiracją do napisania tego postu jest samo życie i sytuacje obserwowane w domach znajomych.

Komputer do nauki

To dzisiaj naturalne, że w domu jest komputer i dostęp do internetu – z perspektywy dorosłych to bardzo użyteczne narzędzia.

Komputery mnożą się jednak w zastraszającym tempie także w pokojach dzieci. Kto nie spotkał się z argumentem „do nauki” albo „a niech mają, jak sobie kupiliśmy nowy”? Co ciekawe rodzice, wstawiając komputer do pokoju dziecka, przeważnie nie wyposażają go w żadne edukacyjne programy.

I tak dzieci – zarówno małe, jak i nastolatkowie – otrzymują właściwie niekontrolowany dostęp do sieci. Ile z nich korzysta z niej do nauki?

Do czego więc służy dziecku komputer?

Komputer służy za to do grania, często w płatne gry on-line (ciekawe, kiedy kilkulatek nauczy się obsługiwać konto bankowe i bez pytania zacznie dokupować sobie punkty?), nastolatka pisze bloga, typowo nastolatkowego, którego czytają jej koleżanki, wstawia tam swoje zdjęcia i filmy, kolejny malec bezmyślnie przegląda Internet, klikając w to, co akurat wyskoczy, dzieci przeglądają śmieszne filmy, prowadzą fanpage na Facebooku, gdzie wstawiają swoje sweetaśne focie i tylko oni wiedzą, co jeszcze robią. Bo nikt tego nie sprawdza.

Czy to wyjątki? Niestety: 55,6% nastolatków zadeklarowało, że ich rodzice nie interesują się tym, co robią w Internecie (źródło: NASK).

Nie da się uchronić dzieci przed dostępem do technologii, zresztą: niesie ona przecież też mnóstwo dobrego. Ale zanim kupisz dziecku komputer, tablet, smartfon, zastanów się, czy rzeczywiście są one potrzebne, czy to tylko zachcianka napędzana popularnością.

Jakie zagrożenia niesie niekontrolowany dostęp do sieci?

Internet nie zapomina

zdjęcia i filmy wrzucane do sieci bardzo łatwo skopiować i przesłać dalej, za to bardzo trudno całkowicie usunąć je z internetu, więc warto mocno się zastanowić, czy na pewno chcemy coś opublikować,

w sieci nie ma anonimowości

  • jeśli nie powiedziałbyś czegoś na żywo i twarzą w twarz, nie pisz tego w internecie – naprawdę nietrudno zlokalizować przeciętnego użytkownika sieci
  • prawo pozostaje prawem, także w internecie – przestępstwa popełniane w sieci „liczą się” tak samo i też należy je zgłaszać
  • każdy może zrozumieć i wykorzystać Twoje słowa i obrazy jak zechce

nigdy nie wiesz, kto jest po drugiej stronie

pamiętacie taką kampanię? Tak, to wciąż aktualne – żadnego podawania istotnych danych (np. adres, numer telefonu) osobom, których nie znamy na żywo,

każdy ma tylko jeden wizerunek

treści publikowane w internecie mają wpływ na to, jak jesteśmy odbierani w rzeczywistości – dotyczy to nie tylko osób starających się o pracę :)

Co Ty jako rodzic możesz zrobić?

  1. od czasu do czasu zaglądaj na profile społecznościowe swoich dzieci, żeby upewnić się, że nie publikują za dużo,
  2. blokuj na komputerach strony nieodpowiednie dla dzieci,
  3. pilnuj, co publikujesz i piszesz o sobie – dzieci uczą się przez obserwację!

Co może zrobić dziecko, żeby lepiej chronić swoją prywatność w sieci?

  • w ustawieniach prywatności portali społecznościowych upewnić się, że jego posty widzą tylko znajomi,
  • pamiętać, że mogą pojawić się na zdjęciach udostępnianych przez znajomych i sprawdzać to albo poprosić znajomych o taką samą zmianę ustawień,
  • nie pisać niczego, czego nie powiedziałoby danej osobie w rozmowie na żywo – nawet kiedy sądzi, że jest anonimowe,
  • przed opublikowaniem czegokolwiek w sieci zastanowić się, czy chciałoby, żeby przeczytali to rodzice albo dziadkowie? Jak by się czuło, gdyby opublikowano to na pierwszej stronie gazety?

*

Masz jeszcze jakieś inne sposoby na ochronę swoich dzieci w internecie? Prosimy, podziel się nimi w komentarzu – może wykorzystają je inni rodzice!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s