Kolaż życzeń

Początek roku to czas wyznaczania celów, planowania tego, co chcemy osiągnąć i zrobić. I choć nasz blog nie jest związany z rozwojem osobistym, a z zabawami dla dzieci, dziś chciałybyśmy zaproponować Wam coś, co połączy te dwa elementy. Gotowi na rozwijającą zabawę z dziećmi? : )

Wykorzystując ten specyficzny okres, kiedy chyba każdy z nas podejmuje jakieś wewnętrzne zobowiązania, możemy stworzyć postanowienia noworoczne wspólnie z naszymi dziećmi. Niech to będzie coś, co będzie inspirować i je, i nas przez cały nadchodzący rok (albo krócej, jeśli dzieci są małe). Pamiętajcie, wszyscy macie dobrze się bawić! Zabawę możemy wykorzystać też na większych imprezach, dając dzieciom gazety, farby i kredki – każde z nich może przygotować swój własny kolaż życzeń.

Najważniejsze jest, abyśmy usiedli wspólnie z dziećmi i opowiedzieli o tym, czym są postanowienia i co to oznacza dla nas, a także jakie postanowienia sami chcemy podjąć.

Potem zapytajmy dzieci, czy jest coś, o czym marzą, co chciałyby zrobić albo zobaczyć itp. To, co zostanie powiedziane, zapisujemy lub rysujemy – na mniejszych pojedynczych kartkach lub na jednej dużej. Gdy nasze postanowienia i plany mają już formę graficzną, wieszamy je na jednej ze ścian: najlepiej w kuchni lub na korytarzu, czyli tam, gdzie wszyscy często bywają. Możemy je układać w różne kształty: serca, chmury, drzewa… Dla lepszej wizualizacji naszych marzeń możemy użyć różnych wycinków z gazet (które np. przedstawiają nasz nowy dom albo ćwiczącą kobietę), pocztówek z miejsc, gdzie chcemy się wybrać, drobnych przedmiotów przywiezionych z wakacji, np. muszelek.

Stworzymy w ten sposób wyjątkowy kolaż, który odzwierciedla marzenia i pragnienia naszej rodziny. Najlepiej rozplanować to tak, aby kolaż ten mógł zostać z nami na cały rok i abyśmy mogli zmieniać go wraz z upływem czasu.

kolaż

Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby takie wspólne planowanie urządzać częściej niż tylko na początku roku – może wspólna realizacja celów stanie się naszą rodzinną tradycją? Jeśli tworzycie plany razem z dziećmi, chętnie przeczytamy o tym w komentarzach, podzielcie się swoimi doświadczeniami!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s