Świąteczno-przyjęciowy zawrót głowy – mini mikołajkowe przyjęcie

Przed nami grudzień, w którym magia i nastrój wszechogarniającej radości udzielają się nie tylko dzieciom. Choinki, światełka, zapach pierników i mandarynek to wszystko przywołuje w nas wspomnienia dzieciństwa, beztroski i radości czerpanej z najdrobniejszych szczegółów. Mając własne dzieci, możemy powrócić do tych czasów nie tylko myślami, ale i całkiem realnie. Święta znów podsuwają nam scenariusz zabaw niekoniecznie tylko urodzinowych i nie tylko dla dzieci. W najbliższym tygodniu czekają nas mikołajki i to właśnie będzie motywem przewodnim naszych zabaw. Jest to świetna okazja do zorganizowania małego przyjęcia wspólnie z rodziną lub znajomymi. Daje to nam kolejną okazje do zacieśniania więzi, jak i do pewnych oszczędności, gdy wynajmujemy profesjonalnego Mikołaja.

Kulminacyjnym momentem zabawy mikołajkowej jest oczywiście wizyta samego św. Mikołaja. Tradycyjnie Mikołaj, wręczając dziecku prezent, chce, żeby zaśpiewało ono piosenkę lub powiedziało wierszyk. Za czasów, kiedy odwiedzał mnie jeszcze Mikołaj, najpopularniejszym wierszykiem/ piosenką było:

Mikołaju, Mikołaju,

Co Ty robisz w naszym kraju

Zbieram Kwiatki dla Agatki

bo Agatka lubi Kwiatki!

Ta rymowanka nadal cieszy się niemałą popularnością, ale można rozszerzyć repertuar o inne piosenki i wierszyki. Prostymi i ładnymi piosenkami, które świetnie będę pasować do okoliczności, może być refren piosenki Majki Jeżowskiej Kochany Panie Mikołaju:

Hu, hu, ha, hu, hu, ha,

Nasza zima zła!

Ale zima z Mikołajem

Jest pachnącym, ciepłym majem!

Hu, hu, ha, hu, hu, ha,

Nasza zima zła!

Ale zima z Mikołajem

Jest pachnącym, ciepłym majem!

Zawsze bądź wśród nas

Mikołaju, Mikołaju, Mikołaju nasz!

i refren piosenki z filmu Renifer Niko ratuje brata:

Nosem buch w biały puch

Fruwa śnieżny kurz

Magia Świąt o chwilę stąd

Pierwsza gwiazdka mruga już, hej!

Łapie mróz i spod płóz

Rzuca srebrny pył

Staraj się – Mikołaj wie

Kto naprawdę grzeczny był

Wizyta nie musi kończyć się na rozdawaniu prezentów. Mikołaj może razem z dziećmi odtańczyć taniec połamaniec w kółku, zaśpiewać wspólnie piosenki czy zorganizować konkurs wiedzy o świętach, w którym nagrodą będą niespodzianki ukryte w worku Mikołaja.

Czas przed przybyciem Mikołaja można wykorzystać na przygotowanie ciastek, mleka i laurek dla Gościa. Ciastka można upiec wraz z dziećmi lub kupić gotowe, np. pierniki, które potem wspólnie ozdabiamy. Do przygotowania pierników i innych ciastek świetnie sprawdzą się kolorowe lukry i ozdoby cukiernicze: cukrowe perełki, choinki, mikołaje, gwiazdki czy kolorowe wiórki. Z kawałków np. ciasta czekoladowego można przygotować słodkie prezenty, opakowując je w cienko rozwałkowany lukier plastyczny i ozdabiając je.

Dodatkowo dzieci mogą podziękować za swoje prezenty w formie laurki lub rysunku. Do ich przygotowania można wykorzystać bardzo dużo różnych technik, więc pozwólmy dzieciom samym wybierać i mieszać je. Naszykujmy więc im więc różne materiały, zarówno farby, jak i kredki, papiery o różnych kolorach i fakturach, wstążki, makron, koraliki, słomki, gąbki do stemplowania i różne inne materiały, które znajdziemy w domu.

Wręczanie dzieciom prezentów 6 grudnia może odbywać się także w inny sposób. Mikołaj pojawia się w czasie, kiedy dzieci jeszcze śpią, więc dzieci swoje prezenty znajdują po obudzeniu się. Jeśli zdecydowaliśmy się na to rozwiązanie to nie wyklucza to zorganizowania zabaw dla dzieci – z tym, że muszą one odbyć się dzień przed. Podobnie jak wyżej: przygotowujemy ciastka, mleko i laurki, które zostawimy np. na parapecie w kuchni lub, jeśli mamy to szczęście, to przy kominku, trzeba tylko przypomnieć Mikołajowi o ich zabraniu ; )

Dzieci mogą przygotować jeszcze skarpety na prezenty. Skarpety do ozdabiania można kupić w różnych sklepach internetowych, ale możemy uszyć je sami, nawet jeśli nie posiadamy specjalnych umiejętności. Wystarczy złożyć na pół materiał narysować na nim skarpetę, wyciąć i zszyć po bokach, reszta należy do dzieci. W zależności od tego z czego je wykonaliśmy, można użyć do ozdobienia farb, koralików, filcu, innych tkanin, waty, futerek syntetycznych, wstążek. Jeśli skarpety są małe i nie zmieszczą się do nich właściwe prezenty, to pamiętajmy o wrzuceniu do nich kilku cukierków.

To kilka prostych propozycji, które możecie wykorzystać 6 grudnia bez organizowania specjalnej imprezy mikołajkowej. Dajcie nam znać, jak wyszło!

A że grudzień to wymarzony miesiąc na organizowanie różnych zabaw dla dzieci (i nie tylko), w następnych tygodniach opowiemy o propozycjach większych przyjęć i innych wspólnych rodzinnych inicjatywach. Nie dajcie się zimie! : )

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s