Urodziny Pirackie – zabawy

Ahoj!

Dzisiaj kolejna część naszego pirackiego cyklu – zabawy dla dzieci. Znajdziecie tu kilka prostych propozycji, które bez większego trudu możecie zorganizować w domu albo ogrodzie. Zapraszamy na pokład!

Samodzielnie prowadzone urodziny będą wyglądały inaczej niż te prowadzone przez animatorkę i te, podczas których pozostawiamy dzieci samym sobie. Tu rodzice nadają kierunek zabawom i tylko częściowo w nich uczestniczą, ponieważ w tym samym czasie najczęściej muszą dopilnować innych rzeczy, np. przygotować poczęstunek czy zająć się dorosłymi gośćmi. Nie trzeba tu przygotowywać scenariusza, którym wypełnimy każdą minutę, mamy większą swobodę i możemy wybrać kilka zabaw, w których będziemy mogli też uczestniczyć chociaż przez chwilę.

Najważniejsze jest wprowadzenie dzieci w klimat, opowiedzenie im jakiejś historii, np. opartej na przygodach Dzwoneczka i Zariny czy Jake’a. Nasza opowieść wprowadzi dzieci w odpowiedni nastrój i będzie podstawą do naszych zabaw.

Pirackie stroje

pirate-mustache-eye-patch

Dzieci mogą rozpocząć urodziny od przygotowania dla siebie strojów pirackich. Przygotowanie opaski, miecza i czapki jest proste, w większości dzieci mogą wykonać te rzeczy same. Do przygotowania jednego zestawu będą potrzebne:

– czarny papier na czapkę i opaskę,

– dwie kartki z bloku technicznego albo karton na miecz,

– sznurek, klej, nożyczki:

pirate hat4

photo_52954_view_album_large

5eb0945eaf81b2c30bb6890da194d5b7

5dc5df904a0ee5dbb1ecfdb6ea93452c

DSC_0239

hook hands

Do wykonania stroju możemy wykorzystać też farbki do malowania buziek (zestaw Pirata kosztuje ok. 30 zł), którymi namalujemy brody i opaski.

Poszukiwanie skarbu

Można zastosować tu różne scenariusze:

– od razu mieć naszykowany skarb do ukrycia (np. cukierki i drobne upominki);

– wcielić się w rolę złoczyńców i ukraść skarb dzieci, czyli słodkości zastawione na stole. W obu przypadkach zadaniem dzieci jest odzyskanie skarbu;

– zlecić dzieciom odnalezienie konkretnych rzeczy, np. liści, żołędzi, kamyków (jeśli bawimy się w ogrodzie) albo określonej ilości cukierków w danym kolorze.

photo_52954_view_album_large (2)

Można wysłać dzieci po prostu na poszukiwania, ale może się to skończyć nie lada bałaganem w mieszkaniu. Dlatego warto przygotować wcześniej mapę, która uatrakcyjni zabawę (i ochroni nasze mieszkanie). Dzieci mogą dostać tylko kawałek mapy, który zaprowadzi ich do konkretnego punktu, a tam będzie czekać na nich jakieś zadanie i kolejna część mapy. I tak krok po kroku dzieci odnajdują skarb.

Wiązanie węzłów

Zabawa może mieć różny przebieg. Wariant pierwszy polega na tym, że to rodzice przygotowują węzły, a zdanie dzieci polega na tym, aby odgadnąć, za który koniec trzeba pociągnąć, aby węzeł się rozwiązał, taką szansę dostaje każde dziecko. Aby żadne dziecko nie czuło się pokrzywdzone, to za trafienie może dostawać 2 cukierki, a jeśli się nie trafiło – 1. Wariant drugi polega na wiązaniu węzłów przez dzieci, także może mieć to charakter konkursu.

Łowienie ryb

Zestaw wędek i rybek można bez problemu przygotować w domu. Sznurkiem można wyznaczyć staw, w którym będą pływać rybki, a zadanie dzieci polega na złapaniu ich w jak największej ilości.

Krokodyli berek

Do tej bardzo znanej zabawy możemy dopisać własną piracką historię. I tak osoba, która ściga inne dzieci to krokodyl, który prześladował Kapitana Haka, a teraz poluje na dzieci. Można przygotować papierową tarczę zegara do zawieszania na szyi, taki zegar będzie przekazywany złapanej osobie.

Chodzenie po desce

To kolejna zabawa, która nie wymaga skomplikowanych przygotowań:

– morze wyznaczamy za pomocą sznurka albo folii,

– płetwy rekinów wycinamy z papieru  i przyklejamy do naszej „wody”,

– nasz most to np. deska oparta na cegłach albo skrzynkach.

Zadanie dzieci to, oczywiście, pokonanie tej przeszkody. Jeśli macie ogród, w lecie dzieci mogą przechodzić też nad dmuchanym basenem wypełnionym wodą.

IMG_2952

9978df7cc2eed01fd60874fe5555d7ae (1)

5d2c5131c2227a54f88b4eb9c86952dc

Rzucanie do celu

Prosta zabawa, która da dzieciom mnóstwo radości. Dzieci mogą celować obręczami w miecze albo haki:

DSC00231

037-copy

ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wrzucały skarb (np. cukierki) do skrzyni albo pirackiego kapelusza.

Johoho!

Każdą zabawę można umilić pirackimi piosenkami, do których dzieci mogą ułożyć swój piracki taniec. Dzieci mogą też ułożyć wspólnie swój własny piracki okrzyk, którym będą witały zwycięstwa w kolejnych zabawach.

Gotowa gra 

Jeśli nie macie już czasu na przygotowanie własnych gier, możecie kupić gotowe zestawy do zabaw. Niestety nie tu dużego wyboru. Zawsze to coś i zyskanie jedną lub dwie tematyczne zabawy.

  1. Trafianie do celu – na ścianie na wysokości oczu dzieci zawieszamy plakat. Kolejno dzieci dostają jedną łatkę do przyklejenia. Zasłaniamy im oczy, obracamy dwa razy dookoła siebie. Zadanie dziecka jest trafienie jak najbliżej wyznaczonego na plakacie miejsca np.: wcelowanie w opaskę papugi.
  2. Śmieszne zdjęcia – dobrą zabawą dla dzieci i dorosłych może być robienie śmiesznych zdjęć z wykorzystaniem pirackich rekwizytów.
  3. Wielka malowanka – dobrym sposobem na zajęcie dzieci przed dłużą chwilę, może być ozdabianie specjalnych dekoracji do malowania. Jeśli dzieci do tego dostaną jeszcze farby zabawa będzie napewno udana!

To nasze – bardzo ogólne – propozycje na organizowane samodzielnie pirackie urodziny. Co o nich myślicie? Dajcie nam znać! Chętnie poznamy też Wasze pomysły na tego typu imprezę.

Reklamy

3 myśli w temacie “Urodziny Pirackie – zabawy”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s