Urodziny w domu – jakie właściwie mamy opcje?

Oczywiście, jest mnóstwo opcji, jak mogą wyglądać urodziny w domu. To, jaki wariant wybierzemy, zależy od kilku czynników: jakie mamy tradycje z tym związane, jakimi funduszami dysponujemy, w jakim wieku jest dziecko i jaki ma charakter, z jakiej przestrzeni możemy skorzystać. Na szczęście urodziny powtarzają się dość regularnie, więc każdy ma szansę na wypróbowanie różnych opcji. Poniżej przedstawiamy kilka ogólnych wariantów, które pomogą nakreślić charakter urodzin. I będą przydatne przy kroku pierwszym planowania urodzin.

Wariant klasyczny

Zapraszamy dzieci, szykujemy im stół z poczęstunkiem i zostawiamy samym sobie. Z jednej strony nie wymaga to od nas dodatkowego nakładu pracy,  czasu i środków, ale z drugiej grozi tym, że pomysły dzieci mogą być zbyt głośne, szaleńcze i – dla nas – inwazyjne. I czy (poza prezentami i tortem) takie urodziny będą się różnić od zwykłego sobotniego popołudnia, kiedy nasze dziecko odwiedzają koledzy?

Wariant rodzinny

Urodziny dziecka często są kolejnym pretekstem do spotkania się w gronie rodzinnym, szczególnie kiedy blisko nas mieszka nasze rodzeństwo czy kuzynostwo, które też ma dzieci. Taka impreza przede wszystkim tym różni się od urodzin nierodzinnych, że nie tylko mamy przyjemność gościć tych małych, ale i tych dużych. Robi się więc z tego całkiem spora impreza, która wymaga dodatkowych przygotowań. Trzeba pamiętać, że przy takim rozwiązaniu często skupiamy się bardziej na dorosłych niż na dzieciach i tym samym – jeśli nie zaplanujemy wcześniej czegoś ekstra – z punktu widzenia dzieci urodziny wyglądają dość podobnie do wariantu klasycznego. Podział imprezy na dorosłą i dziecięcą można załagodzić na dwa sposoby: włączając dzieci do zabaw dorosłych – np. dzieci mogą wystawić jakąś mini sztukę teatralną – lub włączając dorosłych do zabaw dzieci – np. dorośli biorą udział w wylosowanym wyzwaniu, dzięki temu nie tylko solenizant, ale wszystkie dzieci poczują się zauważone i docenione. Oczywiście, dziadkowie i rodzice nie muszą biegać cały czas za dzieciakami, ale choć jedna taka zabawa może być ciekawa dla wszystkich. Należy pamiętać o tym, że ten wariant możemy połączyć z każdym innym, czyli możemy np. stworzyć jakiś temat przewodni (wtedy dorośli mogą też przebrać się odpowiednio) czy wynająć animatorkę.

Wariant z animatorką

Jeśli zdecydowaliśmy się na wynajęcie animatorki, w naturalny sposób jej wizyta wyznacza moment kulminacyjny. Zazwyczaj animacje urodzinowe trwają 2 godziny, więc wystarczy, jeśli zaprosimy gości na pół godziny wcześniej, a zakończenie ustalimy na pół godziny po jej wyjściu. Przy takiej opcji nie trzeba wymyślać wiele dodatkowych zabaw czy atrakcji. Pierwsze pół godziny minie dzieciom na oczekiwaniu na kolejnych gości, otwieraniu prezentów, przegryzaniu przekąsek i rozmowach, ostatnie zaś możemy przeznaczyć na tort lub inne przekąski. Będzie to też czas, kiedy dzieci stopniowo będzie ubywać, więc można tu wymyślić zabawy wyciszające, które pozwolą im trochę ochłonąć.

Wariant z zabawami tematycznymi przygotowanymi przez rodziców

Rodzice sami mogą zorganizować zabawę według wybranego przez dziecko tematu, np. piraci czy księżniczki. Opcja ta jednak wymaga większego zaangażowania rodziców, ponieważ zabawy trzeba wymyślić wcześniej, trzeba kupić wszystkie potrzebne rzeczy, a w czasie całych urodzin prowadzić zabawy. Niekoniecznie musi wyglądać to tak, że wypełniamy takimi zabawi cały czas, możemy zaplanować dwie lub trze zabawy (np. robienie opasek pirata czy diademów dla księżniczek), a resztę czasu pozostawić dzieciom do własnej dyspozycji.

Wariant z  występem klauna lub magika

Choć często wizyta klauna lub magika może wydawać się rodzicom mało atrakcyjna, to dzieci je uwielbiają i śmieją się na nich do rozpuku. Przebieg zabawy może być różny, możemy wybrać tylko ok. godzinny występ lub też dłuższą wersję (ok. 2 godzin) połączoną z mini warsztatami. Podobnie jak przy wariancie z animatorką, wizyta klauna albo magika staje się punktem kulminacyjnym, wokół którego możemy rozplanować resztę imprezy.

Wariant dla posiadaczy ogrodu

Szczęściarze posiadający ogród mają więcej możliwości zaplanowania dodatkowych atrakcji, zwłaszcza jeśli urodziny odbywają się w ciepłym miesiącu. Jedną z najatrakcyjniejszych propozycji będą warsztaty robienia wielkich baniek mydlanych. Osoby mające dużo czasu i chęci mogą je zorganizować samodzielnie, ale można też wynająć do tego animatorkę lub klauna.

 

O szczegółach konkretnych wariantów,  zwłaszcza o robieniu urodzin tematycznych, ale nie tylko, będzie mowa w następnych postach. Tam podamy przepisy na konkretne pomysły, zabawy i rozwiązania, które możecie wykorzystać.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s