O czym trzeba pamiętać?

Czy zdarzyło Ci się zapomnieć o świeczkach do tortu? Pamiętam ze swoich urodzin, że zdarzało się to niemalże za każdym razem, kiedy to na chwilę przed przyjściem gości w pośpiechu szukaliśmy w okolicznych sklepach jakichkolwiek świeczek. Oczywiście, wielokrotnie powtarzaliśmy „Pamiętajmy o świeczkach”, ale i tak nikt nie pamiętał. Choć świeczki to błahostka, to i tak niepotrzebnie wprowadzały stres i zamieszanie. Uniknięcie takich drobnych (a czasem większych) problemów jest proste, wystarczy wcześniej zaplanować rzeczy do zrobienia i listę zakupów. Nie tylko pozwoli to na uniknięcie takich sytuacji, ale przede wszystkim pozwoli oszczędzić czas i pieniądze.

Poniżej przedstawiamy kilka kroków, które ułatwią organizację urodzin w domu, choć część punktów jest uniwersalna i można je zastosować także przy urodzinach na mieście, szczególnie krok pierwszy. Na końcu tego postu znajdziecie małą pomoc – gotową (uproszczoną) listę do wydrukowania, na której możecie zaznaczyć, co już jest zrobione : )

Krok 1 – Plan ogólny, czyli co, gdzie i kiedy

Im wcześniej przystąpimy do realizacji pierwszego kroku, tym lepiej. Zacznij od zapoznania się z różnymi wariantami urodzin, czy to w salach, kawiarniach lub innych miejscach, czy z animatorkami i kuglarzami. Nawet jeśli z góry wiesz, że nie skorzystasz z takiej oferty, to może chociaż zainspiruje Cię to i podsunie jakieś nowe pomysły. Następnie porozmawiaj ze swoim dzieckiem (oczywiście jeśli jest już wystarczająco duże), pewnie już wspominało o urodzinach, ale jeszcze raz dowiedz się, jak ono je widzi, co chciałoby robić i kogo chciałoby zaprosić. Jeśli okazuje się, że jego oczekiwania są dość kosztowne, a nie chcemy lub nie możemy pozwolić sobie na taki wydatek, to jest to dobry moment na zaproponowanie innych rozwiązań, może właśnie takich podpatrzonych gdzieś w Internecie. Jeśli dziecko będzie mogło wspólnie z Tobą podjąć decyzję o zmianach, nie będzie czuło się rozczarowane i ignorowane.

W czasie takiej rozmowy odpowiedzcie sobie na pytania:

 1. Gdzie będą odbywać się urodziny? W domu czy gdzieś na mieście?

 2. Kto będzie zaproszony? Czy tylko rodzina, czy koledzy z klasy? Ile to razem osób?

 3. Jaki temat będą miały urodziny? Cechą wszystkich urodzin organizowanych przez profesjonalne firmy są urodziny tematyczne – możesz to rozwiązanie wprowadzić także w domu, dzięki czemu urodziny będą bardziej wyjątkowe.

 • Jeśli wybieramy temat, od razu możemy pomyśleć o jakichś zabawach z nim związanymi, przyda się to przy planowaniu budżetu

 1. Jeśli zdecydowaliście się na opcję w domu, to czy chcecie wprowadzić jakieś dodatkowe atrakcje np. animatorkę, klauna, wielkie bańki mydlane?

 2. Kiedy odbędzie się impreza?

Pamiętaj, żeby zapisywać poszczególne postanowienia, dzięki temu nie zapomnisz, co ustaliliście, i nie będziecie zmieniać wizji urodzin, pozwoli Ci to też lepiej zaplanować kolejne kroki.

Krok 2 – Budżet

Kiedy macie ustalone podstawowe informacje, warto zaplanować budżet. Ile możesz i chcesz wydać na urodziny dziecka? Zaplanowanie wydatków pomoże Ci uniknąć spontanicznych zakupów oraz robienia ich w ostatniej chwili. Wprowadzenie limitu pozwoli też uniknąć rozrastania się kosztów. Masz do dyspozycji mnóstwo sklepów internetowych, które pozwolą Ci oszacować, ile mniej więcej będą kosztować Cię poszczególne pomysły i punkty budżetu.

Tworząc budżet pamiętaj o przemyśleniu takich pozycji jak:

 • tort

 • dekoracje (balony, obrus, girlanda, czapeczki, trąbki, konfetti)

 • naczynia jednorazowe

 • świeczki

 • strój dla solenizanta

 • upominki dla dzieci

 • przekąski słone

 • słodycze

 • zaproszenia

 • atrakcje dodatkowe

 • materiały specjalne do zabaw np. bańki mydlane,

Tworząc budżet możesz od razu robić listę zakupów, do której będziesz dopisywać kolejne elementy.

Krok 3 – Rezerwacje i zakupy

Kiedy wiemy już, jakie chcielibyśmy zorganizować urodziny i jaki mamy budżet, możemy przystąpić do kolejnego ważnego etapu – im wcześniej go wykonasz, tym mniej będziesz mieć do zrobienia bezpośrednio przed urodzinami:

 • kup/zrób zaproszenia lub poleć zrobienie ich dziecku; jeśli wybraliście jakiś temat urodzin, napiszcie o tym w zaproszeniu i zaznaczcie, czy dzieci mają ubrać się tematyczne;

 • zaproś gości, pamiętaj o potwierdzeniu przyjścia;

 • zaplanuj menu i zrób listę potrzebnych produktów lub wybierz catering;

 • zamów dodatkowe atrakcje, najlepiej zamówić je na ok. miesiąc wcześniej;

 • zamów tort – sprawdź, ile wynosi czas realizacji, i zamów go odpowiednio wcześniej;

 • zrób zakupy spożywcze, kup dekoracje, naczynia i inne potrzebne rzeczy, nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę. Wszelkie artykuły spożywcze możesz kupić najczęściej bez problemu o każdej porze dnia i nocy, ale z dekoracjami jest trudnej. Możesz nie znaleźć ich w sklepach stacjonarnych, więc trzeba będzie zamówić przez Internet, dlatego załatw to co najmniej dwa tygodnie wcześniej, a jeśli urodziny wypadają w grudniu – najlepiej miesiąc wcześniej;

 • zarezerwuj catering, jeśli taką opcję wybrałeś.

Jeśli nie masz czasu na bieganie po mieście w poszukiwaniu wszystkiego, co jest ci potrzebne, pamiętaj, że wszystkie te zakupy możesz zrobić w sklepach internetowych. Przy zamawianiu pamiętaj o czasie realizacji zamówienia – żeby uniknąć niepotrzebnych stresów, zrób je odpowiednio wcześniej.

Krok 4 – Przygotowania przed urodzinami

Kiedy mamy już potwierdzoną listę gości i zrobione zakupy, pozostaje nam jedynie czekać na zbliżające się urodziny.

Wszystko, co tylko możesz, przygotuj dzień przed urodzinami: posprzątanie mieszkania, dekoracje, nakrycie stołu, przygotowanie przekąsek, odebranie tortu. Im więcej zrobisz wcześniej, tym spokojniej będzie w dniu imprezy. Pamiętaj o naszykowaniu aparatu. Sprawdź, czy bateria jest naładowana i czy karta pamięci jest pusta. Nie zapominajmy o samym solenizancie – i on, i jego strój wymagają przygotowania. Jeśli nie możesz zrobić czegoś dzień wcześniej , np. przygotować dekoracji albo nakryć do stołu, to przygotuj sobie chociaż wszystkie rzeczy w jednym miejscu, tak żeby nie trzeba było ich szukać po całym mieszkaniu w ostatniej chwili.

W dniu urodzin pozostaje Ci dokończenie przygotowywania przekąsek, jeśli nie dało się przygotować ich wcześniej, rozstawienie jedzenia na stole, ubranie i uczesanie solenizanta oraz jego ewentualnego rodzeństwa.

I nie zapominaj o sobie! W całym natłoku różnych obowiązków znajdź też chwilę na przygotowanie siebie : )

Tak przygotowani możecie zaczynać urodziny!

Do pobrania: LISTA ZADAŃ (plik PDF)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s